width__size
Width / Size
A3+ Sheets
media-finish
Media Finish
Matte Coated
Download
Download
Brochure
Innova IFA-039-S0329 FibaPrint® White Matte Paper 280g/m² A3+ size Inkjet paper (25/50 Sheets)
Options
Would you like to talk to a specialist about this product?
Epson
Epson Fine Art Cotton Smooth Bright Paper A3+ – 300gsm (25 Sheets)
Epson Fine Art Cotton Smooth Bright Paper A3+ – 300gsm (25 Sheet...
From
Innova
Innova IFA-012 Soft Textured Natural White A3+ – 315gsm (25 Sheets)
Innova IFA-012 Soft Textured Natural White A3+ – 315gsm (25 Shee...
From
Innova
Innova IFA-039-S0297-025 FibaPrint® White Matte Paper 280g/m² A3 size Inkjet paper (25 Sheets)
Innova IFA-039-S0297-025 FibaPrint® White Matte Paper 280g/m² A3 size ...
Innova IFA-039-S0420 FibaPrint® White Matte Paper 280g/m² A2 size Inkjet paper (25/50 Sheets)
Innova IFA-039-S0420 FibaPrint® White Matte Paper 280g/m² A2 size Inkj...
Olmec
Olmec OLM-067 Photo Matte Archival A3+ – 230gsm (100 Sheets)
A3+, or Super A3 as it is sometimes known, is not an ISO 216 paper size.  It has dimensions of 329mm x 483mm (13" x 19").  This gives it an aspect ratio of 1:1.468 rather than the 1:root 2 aspect ratio of the ISO series paper sizes.